V šlágri vyhrali Košice v Nitre, debakel Zvolena s Banskou Bystricou

11.02.2014 Celý región

Nitra 11. februára (TASR) - V šlágri 48. kola sa pod Zoborom predstavil líder tabuľky a prvý mal možnosť v 9. minúte otvoriť skóre domáci Kováčik, no trafil iba žŕdku Staňovej bránky, vzápätí tesne minul Nádašdi. Krátko nato prišiel trest, po chybe v obrane Nitry sa dostal k puku Jenčík a prestrelil Lakosila - 0:1.

V 9. minúte druhej tretiny poslal obranca hostí Klouček nešetrným zákrokom do hlavy na ľad domáceho Kováčika a rozhodca ho poslal predčasne do šatne. Následnú presilovku však Nitra nevyužila. Napriek tomu, že si v strednej časti stretnutia vypracovali hráči oboch celkov niekoľko dobrých príležitostí, divaci videli bezgólovú tretinu.

V 9. minúte tretej tretiny sa v presilovej hre objavil sám pred bránkou Košíc Kováčik, no tesne minul. Ďalšie príležitosti mali Lukáš Novák i Tománek, no zoči-voči Staňovi neuspeli. Košice tak zvíťazili pod Zoborom futbalvo 1:0.

HK Nitra - HC Košice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 10. R. Jenčík (M. Bartánus)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: M. Novák 10 min za údery - Klouček 10 min za údery a 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Stano - Sčensný, Šefčík, 3600 divákov

Nitra: Lakosil - D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech - J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay - L. Novák, Stümpel, R. Tománek - Pupák, T. Chrenko, M. Segľa - R. Mráz, Lelkeš, Bajtek - Piačka

Košice: Staňa - Kolba, Klouček, Deyl, Štrbák, Cebák, Šeda, Matúš Chovan, M. Macejko - Bicek, Češík, Sojčík - M. Bartánus, P. Bartoš, R. Jenčík - Svatoš, T. Hrnka, Borecký - Hinďoš, Boltun, Jokeľ

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Aby sme dnes uspeli, chcelo by to obetavý výkon, no sklamali sme hlavne strelecky. V úvode sme boli lepší, ale po góle Košíc hráči vypadli z role a bez gólov sa nedá uspieť. Nie sme rocková kapela, aby sme stále vyhrávali."
Anton Tomko, tréner Košíc: "Cestovali sme do Nitry s cieľom vrátiť jej prehru z našeho ľadu. Dali sme gól v prvej tretine, ustáli sme dlhú presilovku Nitry, čo bol dôležitý faktor. Dodalo nám to psychické sily a sme radi, že sme od Nitry bodovo odskočili."

XXX

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 4:1

Súboj rivalov priniesol od úvodnej minúty zaujímavý hokej s rýchlymi akciami na oboch stranách. Podtatranci pôsobili lepším dojmom, domáci však technické nedostatky nahrádzali maximálnou bojovnosťou. V 2. minúte strelu Themára vyrazil Sidor len pred seba, najlepšie sa pred ním zorientoval Važan a otvoril skóre. V ďalších minútach boli hostia nebezpečnejší a brankár Čech sa musel mať na pozore. Jeho umenie postupne preverili Lapšanský, Mlynarovič, Brejčák či Takáč. Zato domáci mali vychýlenú mušku a viackrát mierili len vedľa bránky. V 12. minúte stálo pri martinských hokejistoch šťastie, keď Paločkova strela skončila na ľavej žŕdke. O tri minúty neskôr zaváhal Fujerík, po peknej individuálnej akcii netrafil Sidorovu bránku.

V 22. minúte sa nádherne preštrikoval pred Sidora Markovič, gólman hostí však jeho sólo vychytal. Podobne dopadol o minútu neskôr aj Sýkora, ktorý úplne sám strostkotal na Čechovi. V polovici stretnutia sa dokázal na dvakrát z blízka presadiť Ďatelina a oduševnene bojujúci Martin odskočil Popradu na rozdiel dvoch gólov. Výborne chytajúci Čech si v 39. minúte poradil s pokusom Sýkoru, a potom dve strely Cígera vychytal aj pozorný Sidor na druhej strane.

V tretej časti hry hostia pridali a chvíľami poriadne zatlačili domácich do defenzívy. V 42. minúte ešte Paločko s Krotákom nedotlačili puk do martinskej bránky, podarilo sa to až Mlynarovičovi o dve minúty neskôr. Zdalo sa, že domácich to zlomí, ale opak bol pravdou. V 49. minúte prekonal Klíma Sidora a Martin opäť viedol o dva góly. Dobre hrajúcich domácich to povzbudilo a v 52. minúte Galamboš poistil vedenie na konečných 4:1. Martinskí hokejisti veľmi dobre takticky zvládli aj záver duelu a po piatich prehrách sa zaslúžene dočkali prvého víťazstva nad Popradom v tejto sezóny.

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 2. Važan (Themár, Kolena), 31. I. Ďatelinka, 50. L. Klíma (J. Cíger), 52. Galamboš (Markovič, J. Suja) - 45. Mlynarovič (Kurali, A. Kroták)
Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jura - Tvrdoň, Výleta, 1500 divákov

Martin: J. Čech - A. Novotný, Matejka, I. Ďatelinka, Rusina, Tupý, Brcko - Markovič, Galamboš, J. Suja - L. Klíma, Fujerík, J. Cíger - Themár, Kolena, Važan - Šugár, Dírer, Zlocha ml.

Poprad: Sidor - Gáborčík, D. Brejčák, Fabian, Kurali, Makovský, Dinda, Látal - T. Sýkora, Ľ. Vaic, A. Lapšanský - Matúš Paločko, A. Kroták, Mlynarovič - Drábek, Štrauch, S. Takáč - Gápa, Belluš, M. Nagy

Daniel Babka, tréner Martina:"Po víťazstve vo Zvolene sme aj dnes podali najmä v druhej a tretej tretine výborný výkon. Po slabšej prvej tretine a dohovore v kabíne sme sa zlepšili. Po znížení hostí sme sa chvíľu strachovali o výsledok, ale upokojil nás tretí gól. Celý duel nás držal nad vodou brankár Čech. Víťazstvo nás teší, veď Poprad sme zdolali prvý raz v ročníku."
Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Začali sme dobre, v úvode sme mali aj dobrú príležitosť, ale pri treťom striedaní sme po chybe inkasovali. Odvtedy nám viazla kombinácia, nepresadzovali sme sa v osobných súbojoch a ťahali za kratší koniec. Horíme na koncovke, bez strelených gólov nemôžeme pomýšľať na lepší výsledok."

XXX

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 4:1

Zápas medzi Žilinou a Piešťanmi ponúkal hokej typický pre oba tímy. Mužstvá sa sústredili na hru zo zabezpečenej obrany a vyrážali do rýchlych protiútokov. V 9. minúte si odišla sadnúť na trestnú lavicu domáca posila Martin Drotár, ale po chybe súpera v strednom pásme unikol Marek Slovák a v oslabení otvoril skóre stretnutia. V druhej početnej výhode si už hostia dávali väčší pozor, lenže Peksa ich pokusy vychytal. V závere tretiny mohol navýšiť vedenie Žiliny Adrián Lipovský, v samostatnom úniku však zakončil len do betónov Tomeka.

V prostrednej časti Piešťany zvýšili aktivitu. Výsledkom bol vyrovnávajúci gól Melichárka, ktorý zblízka zužitkoval ideálnu prihrávku Drgoňa. Na opačnej strane našiel v 28. minúte Klouda Ďuráka, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, ale z prvej puk dobre netrafil. O malú chvíľu neskôr bol jeho spoluhráč Kalla úspešnejší, keď obkorčuľoval Tomekovu bránu a pretlačil puk za jeho chrbát. V 35. minúte mohol pridať ďalší gól Tomas, ale v úniku namieril len do súperovho gólmana.

Na začiatku tretieho dejstva rozhodca vylúčil dvojicu hosťujúcich hráčov a Žilina 82-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov využila, keď po prihrávke Tomasa nedal Klouda Tomekovi šancu. Domáci v ďalšom priebehu kontrolovali vývoj stretnutia a súpera do väčšieho tlaku nepúšťali. Namiesto toho v 55. minúte predviedol individuálnu akciu Valášek, natlačil sa pred bránku, vychutnal si Tomeka a uzavrel výsledok na konečných 4:1.

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 9. Marek Slovák, 33. Kalla (Drevenák), 42. Klouda (R. Tomas, Ďurák), 55. Valášek (Drotár) - 25. T. Melichárek (Drgoň, V. Nemec)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: T. Orolín - Gajan, Holienka, 983 divákov

Žilina: Peksa - Leško, Martin Chovan, Ďurák, E. Bagin, Ostrčil, Marcel Šterbák - Kalla, T. Varga, Marek Slovák - A. Lipovský, Klouda, R. Tomas - Drevenák, Valášek, Drotár

Piešťany: Tomek - Rais, Brňák, Drgoň, R. Filip, Bučka, Cuník, Škadra, A. Hruška - Lušňák, Holovič, Stupka - T. Melichárek, Mišura, V. Nemec - S. Saliji, Hamrák, Chylo - Haring, Peško, Románek

Martin Groma, tréner Žiliny: "Začali sme aktívnou hrou a podarilo sa nám ísť do vedenia. V druhej časti súper vyrovnal a my sme zostali v menšom útlme. Relatívne rýchlo sme sa však z neho dostali a taktickou hrou sme umne výsledok bránili a v závere ho aj prikrášlili. Aj keď súper nepodal optimálny výkon, stále bol nebezpečný. Našou disciplinovanou hrou sme ho ale na konci k ničomu nepustili."
Milan Klement, tréner Piešťan: "Dnes sa mi hodnotí ťažko, pretože náš výkon bol veľmi zlý. Výnimkou bolo pár striedaní v druhej tretine, kedy sa nám podarilo vyrovnať na 1:1. Po zvyšok duelu však celé mužstvo hralo zle."

XXX

HC'05 B. Bystrica - HKM Zvolen 7:1

Domáci si derby so Zvolenom nepripúšťali smutné priebehy troch predchádzajúcich vzájomných zápasov. Celkove v nich strelili len dva góly a inkasovali 18. Po dvoch tretinách bolo jasné, že tentoraz naprázdno a s riadnym prídelom skončia Zvolenčania. Pod Urpín prišli v utlmenej forme, trápili sa opäť strelecky a aj proti 'baranom' nevykresali zo svojich hokejok viac presnosti a tvrdosti. Domácim pomohol v rozbehu úvodný gól v 2. min v podaní Whitea, forhendom, spoza kruhu využil aj zakrytý výhľad Šimka a otvoril skóre. Šimko nemal svoj deň, alebo skôr zažil príliš veľa smoly. Ďalšie tri góly v jeho sieti boli podobné, vždy po dorazených pukoch, pri ktorých mu obrancovia nepomohli.

V 31. min takto 'nabil' Kafkovi po strele Macháčka, v 34. min Hudecovi po pokuse Saracina a o 39 sekúnd neskôr Whiteovi po strele Hudeca. Pod jasný priebeh sa podpísali presilovky, domáci ich využili tri a najmä tá od 37. min, najskôr 80-sekundová v početnej prevahe o dvoch hráčov, Zvolenčanov nalomila. Inkasovali rýchle dva góly za sebou a v tom momente sa žiadalo povedať, že je po zápase. Z druhého útoku domácich vypadol Konečný, v 9. min ho zložil na ľad zákrok od Safronova, posily Zvolenčanov z Ruska. Obaja hlavní rozhodcovia zostali bez reakcie, a pritom sa zákrok mohol klasifikovať ako likvidačný. Zvolenčania sa trápili, doľahla na nich ťažoba a zriedkakedy niečo rozumné v kombináciách vymysleli.

V tretej tretine sa otvorila pred Zvolenčanmi šanca znížiť stav, od 45. min v 76-sekundovej presilovke piatich na troch síce gól nestrelili, no vo výhode o jedného hráča ho prepasíroval za Kalembov chrbát Bortňák. V 47. min nevyužil trestné strieľanie hosťujúci Chovan, premárnil ho vtedy, keď Bystričanom tesne predtým začala 5 min presilovka a bolo zrejmé, že k čarovnému obratu nepríde. V 51. min ešte nastrelil žŕdku Bambúch a vzápätí z rohu prekorčuľoval pred bránku v presilovke Lamper a uštedril Zvolenčanom ďalší gólový úder, ktorý o 36 sekúnd neskôr umocnil s pomocou teču Kafka a debakel hostí dofarbil Martin v 59. min.

HC‘05 Banská Bystrica - HKM Zvolen 7:1 (1:0, 3:0, 3:1)
Góly: 2. White (R. Konečný), 31. Kafka (Macháček, Kadura), 34. M. Hudec (Saracino, Kafka), 35. White (M. Hudec, Lunter), 52. Lamper (Kadura, Koma), 52. Kafka (Heizer), 59. James Martin (Lunter, Kafka) - 46. Bortňák (Safronov)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Síkela (Zvolen) 5+DKZ za seknutie, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, Jonák - M. Orolín, Kacej, 2077 divákov

Banská Bystrica: Kalemba - Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Koma, Bambúch, Rosandič, Kania - M. Hudec, White, R. Konečný - Kafka, Heizer, Kadura - Lamper, Zigo, Lunter - Žilka, R. Gašpar, Dolník

Zvolen: M. Šimko - J. Hertl, L. Pokovič, Hraško, Safronov, Ťavoda, J. Mucha - Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan - Síkela, Bortňák, A. Podkonický - Čanky, M. Jurík, Ľ. Zuzin